.

Pomalu dušená hovězí líčka
Autor      05/12/2020 20:44:58     Home    0 Komentářů
Pomalu dušená hovězí líčka

Poradíme Vám, jak si chutně udělat hovězí líčka. Moc děkujeme za recept paní Markétě

Budete potřebovat:

 

  • 1.5kg hovězí líčka
  • 1-2 cibule
  • 300 g kořenové zeleniny nakrájené na špalíčky (1mrkev, 1 petržel, kus celeru)
  • 1 větší rajčatový protlak - asi 3 polévkové lžíce
  • 300 ml červeného vína - dobrého
  • 500 ml domácího vývaru nebo použijte kostku kupovaného
  • bobkový list, nové koření, tymián, rozmarýn, sůl, pepř
  • olej a máslo

1) Nejdřív si maso rozložte na prkno a zjistěte, jestli není třeba odkrojit nějakou příliš tučnou část nebo šlašku. Mně maso z biomasicka.cz přišlo jako vždy super čisté a krásné a neodkrojila jsem ani kousíček.Maso pěkně posolte a popepřete z obou stran a pak ho dejte opékat do pánve, nejdřív tučnější částí dolů, aby se maso krásně zatáhlo. Nezapomeňte, že vždy je nutné opékat jen tolik masa, aby pánev zůstala dost rozpálená a maso se nezačalo dusit. Radši rozpalte hrnec a pánev a opékejte na dvou plochách naráz, pokud se vám nechce čekat.

2) Opečené maso odložte někam vedle a ve stejném tuku opečte ještě kořenovou zeleninu. Může pěkně zlátnout, jen nesmí hodně ztmavnout, aby nezhořkla. Po pár minutách přidejte nakrájenou cibuli a osolte. Když je všechna zelenina pěkně opečená, přidejte protlak a koření a bylinky a zarestujte je. Přilijte víno a nechte ho chvilku vyvařit, aby se zbavilo alkoholu a trochu zredukovalo. Pak přidejte vývar a do hotové omáčky vložte maso.

3) Hrnec přiklopte poklicí a je to. Už si jen zvolte, jestli necháte líčka dusit na ploténce nebo v troubě vyhřáté na 150°C. Obojí je stejně dobré, jen při použití ploténky je potřeba mít železný hrnec s poklicí, aby se teplo pěkně vedlo celým hrncem. Zatím jsem nikdy nemusela nic při takhle pomalém dušení míchat. Ale vy znáte své hrnce nejlíp:-)

4) Nejdůležitější na celém receptu je opravdu čas. Dusit je třeba 3 hodiny. A když to budou na mírnějším plameni hodiny 4, nic se neděje. Někdo dusí i při 120°C, ale to se mi zdálo až příliš zdlouhavé. Žvýkací sval je u přežvýkavců jasně nejnamáhanější, takže potřebuje čas a teplo. Odměnou je neskutečně šťavnaté a krátké masíčko, od kterého se vám nebude chtít vstát. A ty vůně! A chutě:-) ….Tak tedy dobrou chuť!

Tipy a triky.

Maso určitě nezbavujte všeho tuku, ten je nositelem chuti. Kližka, kterou je maso prorostlé se úplně rozpustí a právě ten rozpuštěný kolagen pomůže vytvořit tu úžasnou omáčku. Kdyby jste náhodou po 3 hodinách nemohli maso ukrojit lžící nebo jste v něm ještě viděli nějakou kližku, přidejte čas! Nic se nebude dít!

Pokud nemáte rádi nějakou zeleninu, třeba celer, nevynechávejte ho! Všechno je v receptu moc důležité. Prostě ho pak nejezte - někdo jiný si dá rád:-)

Ať bramborové pyré, schupfenudeln nebo těstoviny, vždy volte přílohu takovou, která dobře “ponese” omáčku.

Bylinek se nebojte. Rozmarýn jsem použila sušený a dala bych určitě lžičku. Tymiánu taky. Omáčka musí vonět.

Děkujeme Markétě